Blog redakcyjny czyli Panorama Kultur po godzinach
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Lublin | Muzyka | Różne
RSS
piątek, 28 października 2005

Festiwal Czeskich Komedii "Czeski Film"

Wybór nieodparcie śmiesznych, fabularnych i animowanych komedii czeskich można będzie zobaczyć już w listopadzie w Józefowie. To propozycja dla wszystkich, którzy poszukują w kinie oryginalnych fabuł, wartkiej akcji i absurdalnego poczucia humoru. Celem Festiwalu jest zapoznanie szczególnie młodszego pokolenia widzów ze światem czeskich i czechosłowackich komedii, na których wychowały się miliony Polaków.

Paradoksalnie, dzisiaj, kiedy istnieje wolny rynek i dostęp do dóbr kultury, kinematografia czeska jest właściwie niedostępna. Z rocznej produkcji (20-25 filmów) dociera do nas zaledwie kilka, w skromnej ilości kopii. Z filmami starszymi jest jeszcze gorzej. Sytuację ratują niektóre stacje telewizje (Europa Europa, TVP Kultura), lecz dostęp do czeskich filmów należy uznać za reglamentowany.


Z tym większą przyjemnością zapraszamy na Festiwal Czeskich Komedii, którego pierwsza edycja odbędzie się w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury oraz auli gimnazjum w Józefowie pod Warszawą. Na festiwalu zobaczymy komedie, uznane przez Czechów za kultowe. Wiele z nich prezentowane jest w Polsce na dużym ekranie po raz pierwszy. Na oficjalne otwarcie festiwalu zobaczymy Z tobą cieszy mnie świat w reż. Marii Polednakowej. Pełna wartkiej akcji komedia opowiada o trzech ojcach, którzy wraz z czeredą swoich pociech, wbrew stanowisku mam tychże, wybiera się na zimowe ferie w góry. Wkrótce okazuje się, że ojcowie są znacznie mniej dojrzali od swych latorośli.


Bezwzględnie można polecić surrealistyczne, zwariowane i zaskakujące filmy Václava Vorlíčka, twórcy znanego u nas serialu Arabella. W komedii sci-fi Jak utopić doktora Mraczka widz, przyzwyczajony do powtarzalności hollywoodzkich schematów, doceni z pewnością świeży pomysł, oryginalne efekty specjalne i mistrzowską grę czeskich aktorów z Libušą Šafránkovą na czele, która gra wodnicę mającą za zadanie utopić młodego prawnika. Zamiast unicestwić wroga zakochuje się w nim. Drugim filmem Vorlíčka będzie A może szpinak.

Pełny absurdalnego poczucia humoru jest także obraz Jutro rano wstanę i oparzę się herbatą. Bohater przy pomocy wehikułu czasu podróżuje do okresu II wojny światowej, by nie dopuścić do dostarczenia Hitlerowi bomby atomowej.


Konwencją sci-fi bawi się także Oldřich Lipský w filmie Adela jeszcze nie jadła kolacji.

Organizatorzy nie zapomnieli także o filmach animowanych. Pokazane zostaną zarówno krótkometrażowe (obszerne prezentacje seriali Krecik i Opowieści z mchu i paproci), jak i długometrażowe animacje (Mała czarownica).


Ponad 12 filmów, polski lektor (na żywo listy dialogowe odczyta pan Tomasz Knapik) i wstęp wolny na wszystkie pokazy. Festiwalowi towarzyszą imprezy: spotkanie z przedsiębiorcami dotyczące możliwości kooperacji z podmiotami czeskimi, koncert muzyki czeskiej, spektakle grup dziecięcych (w tym zespołu Rubikon prowadzanego przez czeską artystkę, Annę Vranovą), wystawa rysunków satyrycznych artystów czeskich i słowackich.


Organizatorami Festiwalu są Starostwo Powiatowe w Otwocku, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, Fundacja Animacja. Partnerami: Bank BPH, Czeskie Centrum, Filmoteka Narodowa, Europa Europa, S.D.T. Film, Ekopak. Patronat medialny objęły: Tygodnik Regionalny, Magazyn Cinema, Magazyn Integracja Europejska.

4-7.11.2005, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie


Więcej na:

www.animacja.org

www.powiat-otwocki.pl

00:56, panoramakultur
Link Komentarze (5) »
wtorek, 18 października 2005

Serdecznie witamy

naszych pierwszych gości na stronach bloga redakcyjnego serwisu Panorama Kultur - Europa Mniej Znana :)

13:22, panoramakultur
Link Dodaj komentarz »
| < Październik 2005 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
Zapraszamy
Ciekawe
Forum
Lublin
Nasi przyjaciele
Polecamy

Kastusiowy Pamiętnik - e-book do pobrania
Pobierz e-book i poznaj historie młodych ludzi takich, jak ty, którzy chcieli żyć inaczej w ostatniej dyktaturze Europy!

Miro Video Player


www.flickr.com
zdjęcia z grupy panoramakultur Więcej w kolekcji grupy panoramakultur

Follow PanoramaKultur on Twitter

Skopiuj CSS