Blog redakcyjny czyli Panorama Kultur po godzinach
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Lublin | Muzyka | Różne
RSS

Lublin

poniedziałek, 15 lutego 2010

Animacja logo Lublina wspierająca dążenia miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016; autor: Karolina Józwik

http://www.karolinajozwik.pl

www.spoko.teatrnn.lublin.pl

czwartek, 03 grudnia 2009
 
po szczegóły zapraszamy tutaj.
20:38, panoramakultur , Lublin
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 września 2009

W serwisie Flickr (w którym również mamy swój kącik) pojawiło się wiele ciekawych fotek z tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego. Nie pokażemy ich na blogu, bo autorzy bronią kopirajtów niczym źrenicy oka (i słusznie, ich prawo), ale gdyby ktoś był zainteresowany, to zapraszamy tutaj - nie jest ich wiele, a naprawdę fajnie sie ogląda.

14:15, panoramakultur , Lublin
Link Dodaj komentarz »
piątek, 07 sierpnia 2009

Jarmark Jagielloński w Lublinie

13 - 16 sierpnia 2009
Lublin - Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem

Rękodzielnictwo i rzemiosła, turniej rycerski, gry staropolskie, koncerty

Odbywający się w dniach 13-16 sierpnia w Lublinie Jarmark Jagielloński to największe po wschodniej stronie Wisły wydarzenie artystyczno-kupieckie. Unikatowy w skali kraju lubelski Jarmark w swojej formule łączy prezentację wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych twórców tradycyjnych m. in. z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy oraz bogaty program wydarzeń kulturalnych.

W tym roku, tak jak podczas poprzednich dwóch edycji, swoje produkty zaprezentuje ponad 300 wystawców. Nowością będą stoiska z tradycyjną twórczością z Krymu, prezentujące bogatą kulturę Orientu oraz oryginalna huculska ceramika.

Drugim filarem Jarmarku będą wydarzenia kulturalne i artystyczne. Tę część oficjalnie rozpocznie pokaz plenerowego spektaklu "Klątwa" w reżyserii Janusza Opryńskiego na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Następnie Błonia pod Zamkiem zamienią się w miasteczko gier i zabaw staropolskich dla dzieci i całych rodzin. Od czwartku do niedzieli na Placu po Farze będą się odbywały koncerty; w godzinach południowych wystąpią kapele ludowe, a wieczorami gwiazdy muzyki folkowej.

Dwa ostatnie dni Jarmarku to Turniej Rycerski, w którym wezmą udział formacje zbrojne z Polski i zagranicy, zorientowane wokół średniowiecznego grodziska rozstawionego na Błoniach. Turniejowi będą towarzyszyły pokazy ptaków drapieżnych, szyku piechoty XV wiecznej oraz bojowy turniej konny (Xiążęca Drużyna). Przez cały czas trwania Jarmarku w różnych przestrzeniach miasta wystąpią artyści ulicy, kuglarze i happenerzy.

Oddzielny moduł stanowi pokaz gier i zabaw staropolskich. W tym roku w jego ramach odbędą się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Palanta Sportowego.

Krótko o długiej historii Jarmarków w Lublinie

Pod rządami Jagiellonów Rzeczpospolita przeżywała swój "złoty wiek", a Lublin - jako brama między Wschodem a Zachodem, stał się jedną z pereł Korony. Wtedy właśnie gród nad Bystrzycą obok znaczenia politycznego i gospodarczego już na zawsze zdobył swój niepowtarzalny, wielokulturowy koloryt. W XV i XVI wieku w Lublinie odbywały się słynne Jarmarki, na których spotykali się kupcy i rzemieślnicy z najodleglejszych stron. Tu, gdzie przecinały się szlaki handlowe biegnące z Węgier na Litwę, z Zachodniej Europy na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji, kwitło bogate, wielowymiarowe życie ludzi renesansu. Ale Jarmarki nie były tylko i wyłącznie wydarzeniem handlowym. Stanowiły też jedyną okazję do spotkań, wymiany poglądów, doświadczeń wśród rzemieślników i twórców. Lubelski Rynek na czas jarmarku stawał się centrum życia kulturalnego i społecznego królestwa polskiego.

Atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie

 • stoiska kupieckie prezentujące tradycyjną twórczość: tkactwo, rzeźba, malarstwo, ceramika, garncarstwo, plastyka obrzędowa, koronkarstwo;
 • warsztaty rzemiosła ludowego: wikliniarstwo, garncarstwo, tkactwo, plastyka obrzędowa oraz warsztaty wytwarzania papieru czerpanego;
 • warsztaty tańca tradycyjnego: oberki, polki, podróżniaki;
 • warsztaty gry na dudach;
 • mistrzowskie pokazy tradycyjnego rękodzieła;
 • Letnia Szkoła Ceramiki Ludowej (11-16 sierpnia 2009);
 • średniowieczna drukarnia i mennica średniowieczna (każdy może spróbować wybić monetę);
 • do spróbowania regionalne potrawy - piróg biłgorajski, piwo kozicowe i miodowe, oscypki, sękacze;
 • koncerty kapel ludowych m. in. z Polski, Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii, Węgier;
 • koncerty gwiazd muzyki folkowej - wystąpią m. in. Dacha Bracha (Ukraina), Holloenek Hungarica (Węgry), Słoma i Przedwietrze, Maćko Korba, Beltaine, Orkiestra Św. Mikołaja;
 • wieczorny krąg bębniarski prowadzony przez Jerzego "Słomę" Słomińskiego, znanego bębniarza i wytwórcę bębnów;
 • plenerowy spektakl "Klątwa" w reżyserii Janusza Opryńskiego na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego;
 • Turniej o Liść ze Srebrnego Drzewa, m.in. turniej "samojeden" i turniej łuczniczy, pokaz sokolnictwa, walki drużynowe "samoczwór", turniej walki bez zbroi - blossfechten, inscenizacja bitwy i zdobywanie fortu;
 • Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Palanta Sportowego
 • park polskich gier i zabaw tradycyjnych, indywidualnych i drużynowych;
 • występy kuglarzy i artystów ulicznych;
 • oferta gier i zabaw dla dzieci.

Jarmark Jagielloński jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie "Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich" przyznanej w maju bieżącego roku przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Wydawnictwo Pascal oraz firmę Smartlink.

Miejsce:

Teren Starego Miasta, Błonie pod Zamkiem, Lublin

Organizatorzy Jarmarku Jagiellońskiego 2009:

Warsztaty Kultury - Filia Centrum Kultury w Lublinie
ul. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
tel. 081 533 08 18

Letnią Szkołę Ceramiki Ludowej zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.

Pełny program Jarmarku w Panoramie Kultur oraz na oficjalnej stronie - www.jarmarkjagiellonski.pl

UPDATE: 29 października 2009 roku w serwisie społecznościowym Facebook pojawiła się grupa poświęcona Jarmarkowi Jagiellońskiemu. Serdecznie polecamy!

22:43, panoramakultur , Lublin
Link Komentarze (1) »
wtorek, 26 maja 2009

 

Wielokulturowy Lublin 2009

 WIELOKULTUROWY LUBLIN 2009

27 - 31 maja 2009


Historia Lublina i regionu lubelskiego jest pisana przeplatającymi się losami wielu narodów i wielu wyznań. Było i nadal jest to bogactwo, o którym nie wolno nam zapominać. Okazją do zaprezentowania kultur mniejszość narodowych i wyznaniowych jest projekt „Wielokulturowy Lublin 2009”.

Idea „Wielokulturowego Lublina” czyli promowanie tolerancji i budowanie międzykulturowego dialogu poprzez działania edukacyjne i artystyczne, zrodziła się w Dziale Edukacji Kulturalnej Centrum Kultury w Lublinie. Stała się ona inspiracją do zaproszenia przedstawicieli społeczności różnego pochodzenia i wyznających różne religie, do stworzenia wspólnego wydarzenia kulturalnego. W tym roku odbywa się druga jego edycja, o bogatym, pięciodniowym programie. Znajdą się w nim spotkania z literatami i historykami, spektakle teatralne, pokazy taneczne. Zainteresowani sztukami plastycznymi będą mogli obejrzeć szereg wystaw, melomani – wysłuchać koncertów muzycznych. Osoby aktywne zaprosimy do uczestnictwa w warsztatach artystycznych. Dzieci zapoznają się z kulturą mniejszości poprzez wysłuchanie baśni i bajek z różnych stron świata.

Ten wyjątkowy projekt koresponduje z udziałem Lublina w programie Rady Europy i Komisji Europejskiej pod nazwą „Miasta Międzykulturowe”. Wpisuje się również w starania Miasta Lublin o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016, którego otrzymanie byłoby ogromną szansą dla promocji i rozwoju całego regionu.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Koordynator: Dział Edukacji Kulturalnej Centrum Kultury w Lublinie

Szczegółowy program w Panoramie Kultur i na stronie Centrum Kultury w Lublinie

12:44, panoramakultur , Lublin
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 25 listopada 2008

Jak wynika z internetowego sondażu na stronie hiszpańskiego Stowarzyszenia Miast-Kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, wśród polskich miast kandydatów na czoło stawki wybijają się dwaj główni pretendenci - Lublin i Łódź. Głosowanie cały czas trwa, więc jego wyniki są bardzo zmienne, ale już teraz widać, ze te dwa miasta zdecydowanie zdystansowały resztę - dla przykładu stolica jest dopiero na czwartym miejscu. W tej chwili Lublin jest na pierwszym miejscu z 6 procentami przewagi nad Łodzią.

Oczywiście internetowe głosowanie nie przesądzi o tym, komu przypadnie tytuł ESK 2016, ale jest ciekawym barometrem opinii mieszkańców Europy. My naturalnie nie pozostajemy bezstronni i gorąco zachęcamy do głosowania na Lublin, miasto o bogatych wielokulturowych tradycjach zapoczątkowanych już setki lat temu, które naszym zdaniem najbardziej zasługuje na ten tytuł:-)

21:52, panoramakultur , Lublin
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 maja 2008

Cytujemy za serwisem Niedoczytania.pl:

6 maja 2008 odbyła się w Lublinie gala wręczenia nagród kulturalnych Żurawie 2008. Impreza miała miejsce w Studiu Muzycznym Polskiego Radia Lublin i przyciągnęła około 400 osób, wśród których było 16 nominowanych. O powstaniu tej nagrody pisaliśmy tutaj, a o nominowanych tutaj.

Gala została bardzo profesjonalnie przygotowana. Mamy nadzieję, że nagroda ta wpłynie pozytywnie na rozwój kultury w Lublinie. W mieście Koziołka jest bardzo wielu młodych, aktywnych animatorów i twórców, którzy robili wiele na rzecz kultury, ale nie zawsze byli zauważani, gdyż działali poza głównym, ministerialnym nurtem.

W skład jury, które przyznawało nagrody wchodzili: Witold Dąbrowski (Ośrodek “Brama Grodzka - Teatr NN”), Jerzy Janiszewski (jeden z najlepszych dziennikarzy muzycznych), Grzegorz Józefczuk (”Gazeta Wyborcza Lublin”), Jarosław Koziara (artysta), Rafał Koza Koziński (Centrum Kultury), Grzegorz Linkowski (dyrektor Chatki Żaka, Festiwal “Rozstaje Europy”), Janusz Opryński (Provisorium, festiwal Konfrontacje Teatralne), Marcin Pospiszyl (wiadomo!), Andrzej Rusin (Kinoteatr Projekt), Grażyna Ruszewska (Radio Lublin) i DJ Papa Zura. Jednakże z powodu braku DJ Papa Zura, w jury zasiadło tylko 1o osób.

Bardzo miło nam pochwalić się, że nasz kolega redakcyjny: Leszek Onak, który został nominowany do tej nagrody, otrzymał statuetkę w kategorii słowo.

A oto poszczególne nagrody i nagrodzeni:

KATEGORIA DŹWIĘK:
JUNIOR STRESS - “Młody wilk” polskiej sceny dancehall/ragga, uważany za jeden z najciekawszych głosów z pogranicza tych gatunków. Na co dzień występuje w najstarszym bodaj polskim soundsystemie - lubelskim Love Sen-C Music, z którym wspólnie zdobył pierwsze miejsce - CHAMPION SOUND - na ogólnopolskim Poznań Sound Clash 2005.

KATEGORIA OBRAZ:
MAŁGORZATA RYBICKA - artystka, plastyczka. Autorka opraw graficznych wielu książek m.in. „WAGON.LUBLIN.PL- dziennik pokładowy”1, a także oprawy plastycznej książki o Józefie Czechowiczu. Autorka projektu graficznego winiety „Niecodziennika - pisma miejskiej biblioteki publicznej imienia Hieronima Łopacińskiego w Lublinie”.

KATEGORIA SŁOWO:
LESZEK ONAK – współtwórca portalu niedoczytania.pl, autor blogu literackiego dzworzecwschodni.blox.pl.

KATEGORIA ANIMATOR KULTURY:
Nagrodę tę otrzymali współnie:

SZYMON PIETRASIEWICZ - animator kultury, kulturoznawca. Organizator Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Kontestacje”. Pomysłodawca projektu „Magiczny Wehikuł - Żywe Obrazy - Kino Objazdowe”. Na bieżąco komentuje w formie happeningów życie w Lublinie. Związany z Przestrzenią Działań Twórczych TEKTURA.

KRZYSZTOF KSIĘSKI- promuje fantastykę nie tylko w Lublinie, ale w całym województwie lubelskim. Organizuje Lubelskie Dni Fantastyki, Dragon i Falkon. Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Cytadela Syriusza”.

1) SPROSTOWANIE: Jak poinformowała nas 9 czerwca 2008 r. przedstawicielka Akademii Obywatelskiej, autorem grafiki do książki "WAGON.LUBLIN.PL- dziennik pokładowy" jest p. Amadeusz Targoński

07:40, panoramakultur , Lublin
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 kwietnia 2008

otrzymaliśmy mailem, inicjatywa godna poparcia:

Ile razy słyszałeś, że w Lublinie nic się nie dzieje? Ile razy ty sam wypowiadałeś te słowa?

Udowodnimy Ci, że się mylisz. Jesteśmy młodzi i jesteśmy z Lublina. Chcemy wbrew obowiązującym trendom tu zostać. Wierzymy, ze tu możemy budować naszą lepszą przyszłość. Wierzymy, że nie jesteśmy tu sami. Chcemy by w 2016 roku Lublin był Europejską Stolicą Kultury. Dlatego wymyśliliśmy Nagrody Kulturalne ŻURAWIE.

Nagrody przyznawane są młodym twórcom kultury za szeroko rozumianą działalność artystyczną na terenie Lubelszczyzny. Ty też możesz zostać naszym laureatem! A może znasz młodego artystę lub animatora kultury z Lublina lub okolic? Jeśli tak, wyślij maila na adres zurawie@radio.lublin.pl i napisz dlaczego nominujesz akurat tę osobę. Na wasze zgłoszenia (wraz z uzasadnieniem i kontaktem do osoby nominowanej: strona internetowa/mail/numer telefonu/nazwa instytucji z którą współdziała) czekamy do 21 kwietnia, a spośród nich nasze Jury wybierze czterech laureatów w kategoriach: słowo, dźwięk, obraz i animator kultury.Wręczenie nagród: 7 maja na koncercie otwierającym Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. Laureatom zapewniamy również promocję w mediach lokalnych, ogólnopolskich i branżowych.

Organizatorem Radiowej Nagrody Kulturalnej "Żurawie" jest studencka audycja "Studnia Akademicka" i Polskie Radio Lublin S.A.

Współorganizator: Gazeta Wyborcza. Alternatywa Społeczno-Kulturalna
Patroni medialni: Polskie Radio BIS, Lubelski Informator Kulturalny ZOOM.
Więcej informacji na: www.radio.lublin.pl
Anna Kołodyńska
Józef Szopiński jr
Cała załoga Studni akademickiej

Jeśli to możliwe zwracamy się z prośbą o umieszczenie na Państwa stronie internetowej informacji o naszym konkursie. Jednak przede wszystkim gorąco zachęcamy do zgłaszania przez Państwa kandydatur!

16:08, panoramakultur , Lublin
Link Dodaj komentarz »
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Zapraszamy
Ciekawe
Forum
Lublin
Nasi przyjaciele
Polecamy

Kastusiowy Pamiętnik - e-book do pobrania
Pobierz e-book i poznaj historie młodych ludzi takich, jak ty, którzy chcieli żyć inaczej w ostatniej dyktaturze Europy!

Miro Video Player


www.flickr.com
zdjęcia z grupy panoramakultur Więcej w kolekcji grupy panoramakultur

Follow PanoramaKultur on Twitter

Skopiuj CSS