Blog redakcyjny czyli Panorama Kultur po godzinach
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Lublin | Muzyka | Różne
RSS
niedziela, 10 maja 2009

Jest kilka takich rzeczy, które spotyka się jedynie w Europie Wschodniej. Jedną z nich są bloki i blokowiska - takie same od Berlina po Władywostok. Inną rzeczą są specyficzne samochody, właściwie niespotykane na Zachodzie. Różne marki można by tutaj wymieniać: Dacie, Zastavy, Jelcze, Łady, ale jedna zasługuje na szczególną uwagę - Ikarus, węgierski autobus, koń pociągowy komunikacji miejskiej w miastach bloku wschodniego. Niestety (albo i stety, jak uważają niektórzy) z naszych ulic Ikarusy już stopniowo znikają, ale na wschodzie i na południu wciąż są częstym widokiem, co dokumentuje niniejszy filmik.

czwartek, 07 maja 2009

Jakiś czas temu postanowiłem założyć w Wikipedii hasło o Panoramie. Wiedzialem, że początki wikipedysty nie są łatwe; słyszałem nawet opinię, że zwykły człowiek, który ma jakąś wiedzę, ale dopiero co założył sobie konto, nie jest w stanie napisać hasła w Wikipedii, które byłoby uznane za poprawne.

Intencje miałem jak najlepsze: chciałem, żeby po prostu pewna informacja o nas, która jest dostępna w x miejsc w internecie, była dostępna także w Wikipedii - zwłaszcza, że nie jeden i nie dwa artykuły w Wiki bazują na tekstach z Panoramy albo podają nas jako źródło.

Przeczytałem wszystkie możliwe porady, ale chyba jednak przeczytałem ich za mało: dosłownie w godzinę po opublikowaniu artykułu został on oznaczony jako "do usunięcia", bo ktoś stwierdził, że to jest "promo". Oczywiście wkurzyłem się, bo zamiast od razu kwalifikować do usunięcia można było wskazać, co jest nie tak. Napisałem na stronach dyskusji, co o tym myślę, ale mam wrażenie, że nikt tego nie przeczytał. A jeśli przeczytał, to zrozumiał na opak.

Na szczęście znalazły się osoby, które nie były tak pochopne w sądach i zagłosowały w dyskusji za zostawieniem artykułu do poprawki. Najchętniej podałbym linka do tej dyskusji, ale chyba już została skasowana. Jestem tym osobom niesamowicie wdzięczny, zwłaszcza, że jedna z nich naprawdę zajęła się poprawieniem artykułu i nawet zadała sobie trud, żeby dodać do niego nowe informacje. No i tym sposobem hasło "Panorama Kultur" w Wikipedii wyszło z opresji obronną ręką.

Z tego miejsca serdecznie dziękuję wszystkim wikipedystom, którzy przyczynili się do "ocalenia" hasła i wzbogacili je o dodatkowe informacje. Szczerze mówiąc, to właśnie ci ludzie przywrócili mi wiarę w Wikipedię, która została chwilowo zachwiana. W planach mam kolejny tekst, tym razem z zupełnie innej dziedziny. Mam nadzieję, że pójdzie mi z nim trochę lepiej niż z tym nieszczęsnym hasłem o Panoramie.

sobota, 02 maja 2009

2 maja to od niedawna Dzień Flagi RP. To święto, bardzo młode, bo ustanowione w 2004 r., jeszcze dość słabo zakorzeniło się w pamięci Polaków. Nie wiadomo zresztą czy kiedykolwiek zyska w niej sobie stałe miejsce; większość z nas traktuje po prostu długi majowy weekend jako okazję do krótkiego urlopu.

My postanowiliśmy uczcić je na swój sposób. Ta flaga , którą od dziś będziecie mogli zobaczyć w nagłówkach tekstów Panoramy, jest maleńkim świadectwem pewnej wielkiej zmiany, na jaką się zdecydowaliśmy - od dziś w Panoramie będą się pojawiać teksty poświęcone Polsce. Zmiana jest wielka, bo od samego początku serwisu w 2003 roku konsekwentnie unikaliśmy zajmowania się tematami związanymi z życiem kulturalnym w Polsce, interesując się przede wszystkim tym, co dzieje się dookoła Polski. W końcu jednak przyjęliśmy do wiadomości to, że Polska również stanowi część Europy Środkowej i nie można jej pomijać.

Nie znaczy to, że z dnia na dzień Panorama przekształci się w jeszcze jeden z wielu serwisów kulturalnych roztrząsających mniej lub bardziej istotne wydarzenia w nadwiślańskim grajdołku. Europa Środkowa będzie w dalszym ciągu priorytetem a dział "polski" prawdopodobnie będzie silnie lublinocentryczny, bo przecież nie od dziś wiadomo, że Lublin jest dla nas pępkiem świata. Pamiętamy dobrze słowa Józefa Piłsudskiego, męża stanu wielce przywiązanego do idei środkowoeuropejskich, który już dziesiątki lat temu zauważył, że "Polska jest jak obwarzanek - to warta, co po brzegach";-)

11:35, panoramakultur , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 kwietnia 2009

Miło nam poinformować, że wyprodukowany przez Stowarzyszenie Panorama Kultur film "Takich pieśni sobie szukam" w reżyserii Jagny Knittel startuje w konkursie w międzynarodowym festiwalu filmowym "Rozstaje Europy" w Lublinie.

Zapraszamy !

Projekcje konkursowe:

23 kwietnia 2009 (czwartek), godz.20.00
Sala Czarna, Klub Festiwalowy - Akademickie Centrum Kultury UMCS

24 kwietnia 2009 (piątek), godz.11.00
Studio TVP Lublin

Wstęp wolny

Zapewniamy możliwość rozmowy z reżyserką !


Pełny program można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu.

Fragment filmu w naszym kanale na YouTube:

 

 

09:58, panoramakultur , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 kwietnia 2009

Pisanki z Rumunii
Foto: licencja Creative Commons; oryginał

Radosnych, słonecznych świąt Wielkiejnocy

suto zastawionego stołu i mokrego Dyngusa

swoim Czytelnikom, Współpracownikom i Przyjaciołom

życzy

redakcja Panoramy Kultur 

10:40, panoramakultur , Różne
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 kwietnia 2009

W europejskim portalu Cafebabel.com ukazał się właśnie znaleźlismy ciekawy artykuł o bułgarskiej muzyce czalga czyli jeszcze jednej środkowoeuropejskiej odmianie popu z motywami etnicznymi - w tym przypadku akurat turecko-orientalnymi. Samo słowo czalga wywodzi sie od tureckiego çalgi; takim mianem już przez 100 laty określano cygańską muzykę instrumentalną. Jedną z najbardziej znanych przedstawicielem tego nurtu jest piosenkarka Gergana. Czytelników wrażliwych wizualnie ostrzegamy przed potężnymi ilościami różu - pod tym względem chyba nawet firma Matell nie dorasta Gerganie do pięt:)

 

Aby jednak ktoś nie pomyślał sobie, że zajmuje nas jedynie taka plastikowa i płaska muzyka, łatwa do obśmiewania z pozycji "konesera", mamy w zanadrzu jeszcze jeden ciekawy tekst: też o Bułgarii i o muzyce, ale już całkiem innego rodzaju.

11:55, panoramakultur , Muzyka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 marca 2009
Miro - logoNasz kanał wideo na YouTube (jako jeden z zaledwie kilku kanałów w języku polskim) został niedawno dodany do przewodnika po kanałach Miro, otwartego odtwarzacza telewizji internetowej, który przy tej okazji gorąco wam polecamy - nie tylko dlatego, że można tam oglądać publikowane przez nas materiały wideo i audio. Na razie - i tu bijemy się w piersi - nie znajdziecie tam zbyt wiele, ale mamy nadzieję, że to się wkrótce zmieni. Na pewno obecność w przewodniku Miro będzie dla nas dodatkową motywacją.
09:44, panoramakultur
Link Dodaj komentarz »
sobota, 14 marca 2009

The Observer Translation ProjectDo grona stron zaprzyjaźnionych z Panoramą właśnie dołączyła nowa witryna - The Observer Translation Project, szczególnie ciekawa, bo poświęcona literaturze rumuńskiej w przekładzie; jak można się łatwo przekonać, literatura z tego kraju wciąż jest u nas bardziej nieobecna niż obecna. Wśród języków przekładu obecnych na stronie jest także język polski. Gorąco polecamy, nie tylko tłumaczom i romanistom:

translations.observatorcultural.ro

16:17, panoramakultur
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 marca 2009

Fragment filmu dokumentalnego w reż. Jagny Knittel, który został zrealizowany w ramach projektu "Ukraina Archaiczna i Współczesna - Pieśni i Ludzie"  

 
Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć z realizacji projektu. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

ukrainaarchaiczna.pk.org.pl

12:29, panoramakultur , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 01 marca 2009

Grupy Vopli Vidopliasova nie trzeba chyba przedstawiać osobom jako tako zorientowanym w muzyce naszego regionu. Dziś pragniemy wam zaprezentować nieco mniej znany kawałek tej kapeli pt. "Полонина" (Polonyna). Fabuła nie jest skomplikowana: sierżant Stepan Połonyna (w tej roli lider Vopli, Oleg Skrypka) dowiaduje się, że jego luba wychodzi za innego. Ucieka więc z woja tym, co akurat ma pod ręką - czyli czołgiem. Kiedy dociera w rodzinne strony, wesele jest już niestety w toku. Jako honorny mężczyzna, daje w mordę świeżo upieczonemu małżonkowi, po czym brata się z nim przy stakancziku samogonu, mając zapewne w pamięci, że "tego kwiatu to pół światu". Ot, samo życie:)

15:50, panoramakultur , Muzyka
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Zapraszamy
Ciekawe
Forum
Lublin
Nasi przyjaciele
Polecamy

Kastusiowy Pamiętnik - e-book do pobrania
Pobierz e-book i poznaj historie młodych ludzi takich, jak ty, którzy chcieli żyć inaczej w ostatniej dyktaturze Europy!

Miro Video Player


www.flickr.com
zdjęcia z grupy panoramakultur Więcej w kolekcji grupy panoramakultur

Follow PanoramaKultur on Twitter

Skopiuj CSS