Blog redakcyjny czyli Panorama Kultur po godzinach
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Lublin | Muzyka | Różne
RSS
piątek, 07 sierpnia 2009

Jarmark Jagielloński w Lublinie

13 - 16 sierpnia 2009
Lublin - Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem

Rękodzielnictwo i rzemiosła, turniej rycerski, gry staropolskie, koncerty

Odbywający się w dniach 13-16 sierpnia w Lublinie Jarmark Jagielloński to największe po wschodniej stronie Wisły wydarzenie artystyczno-kupieckie. Unikatowy w skali kraju lubelski Jarmark w swojej formule łączy prezentację wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych twórców tradycyjnych m. in. z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy oraz bogaty program wydarzeń kulturalnych.

W tym roku, tak jak podczas poprzednich dwóch edycji, swoje produkty zaprezentuje ponad 300 wystawców. Nowością będą stoiska z tradycyjną twórczością z Krymu, prezentujące bogatą kulturę Orientu oraz oryginalna huculska ceramika.

Drugim filarem Jarmarku będą wydarzenia kulturalne i artystyczne. Tę część oficjalnie rozpocznie pokaz plenerowego spektaklu "Klątwa" w reżyserii Janusza Opryńskiego na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Następnie Błonia pod Zamkiem zamienią się w miasteczko gier i zabaw staropolskich dla dzieci i całych rodzin. Od czwartku do niedzieli na Placu po Farze będą się odbywały koncerty; w godzinach południowych wystąpią kapele ludowe, a wieczorami gwiazdy muzyki folkowej.

Dwa ostatnie dni Jarmarku to Turniej Rycerski, w którym wezmą udział formacje zbrojne z Polski i zagranicy, zorientowane wokół średniowiecznego grodziska rozstawionego na Błoniach. Turniejowi będą towarzyszyły pokazy ptaków drapieżnych, szyku piechoty XV wiecznej oraz bojowy turniej konny (Xiążęca Drużyna). Przez cały czas trwania Jarmarku w różnych przestrzeniach miasta wystąpią artyści ulicy, kuglarze i happenerzy.

Oddzielny moduł stanowi pokaz gier i zabaw staropolskich. W tym roku w jego ramach odbędą się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Palanta Sportowego.

Krótko o długiej historii Jarmarków w Lublinie

Pod rządami Jagiellonów Rzeczpospolita przeżywała swój "złoty wiek", a Lublin - jako brama między Wschodem a Zachodem, stał się jedną z pereł Korony. Wtedy właśnie gród nad Bystrzycą obok znaczenia politycznego i gospodarczego już na zawsze zdobył swój niepowtarzalny, wielokulturowy koloryt. W XV i XVI wieku w Lublinie odbywały się słynne Jarmarki, na których spotykali się kupcy i rzemieślnicy z najodleglejszych stron. Tu, gdzie przecinały się szlaki handlowe biegnące z Węgier na Litwę, z Zachodniej Europy na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji, kwitło bogate, wielowymiarowe życie ludzi renesansu. Ale Jarmarki nie były tylko i wyłącznie wydarzeniem handlowym. Stanowiły też jedyną okazję do spotkań, wymiany poglądów, doświadczeń wśród rzemieślników i twórców. Lubelski Rynek na czas jarmarku stawał się centrum życia kulturalnego i społecznego królestwa polskiego.

Atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie

 • stoiska kupieckie prezentujące tradycyjną twórczość: tkactwo, rzeźba, malarstwo, ceramika, garncarstwo, plastyka obrzędowa, koronkarstwo;
 • warsztaty rzemiosła ludowego: wikliniarstwo, garncarstwo, tkactwo, plastyka obrzędowa oraz warsztaty wytwarzania papieru czerpanego;
 • warsztaty tańca tradycyjnego: oberki, polki, podróżniaki;
 • warsztaty gry na dudach;
 • mistrzowskie pokazy tradycyjnego rękodzieła;
 • Letnia Szkoła Ceramiki Ludowej (11-16 sierpnia 2009);
 • średniowieczna drukarnia i mennica średniowieczna (każdy może spróbować wybić monetę);
 • do spróbowania regionalne potrawy - piróg biłgorajski, piwo kozicowe i miodowe, oscypki, sękacze;
 • koncerty kapel ludowych m. in. z Polski, Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii, Węgier;
 • koncerty gwiazd muzyki folkowej - wystąpią m. in. Dacha Bracha (Ukraina), Holloenek Hungarica (Węgry), Słoma i Przedwietrze, Maćko Korba, Beltaine, Orkiestra Św. Mikołaja;
 • wieczorny krąg bębniarski prowadzony przez Jerzego "Słomę" Słomińskiego, znanego bębniarza i wytwórcę bębnów;
 • plenerowy spektakl "Klątwa" w reżyserii Janusza Opryńskiego na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego;
 • Turniej o Liść ze Srebrnego Drzewa, m.in. turniej "samojeden" i turniej łuczniczy, pokaz sokolnictwa, walki drużynowe "samoczwór", turniej walki bez zbroi - blossfechten, inscenizacja bitwy i zdobywanie fortu;
 • Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Palanta Sportowego
 • park polskich gier i zabaw tradycyjnych, indywidualnych i drużynowych;
 • występy kuglarzy i artystów ulicznych;
 • oferta gier i zabaw dla dzieci.

Jarmark Jagielloński jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie "Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich" przyznanej w maju bieżącego roku przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Wydawnictwo Pascal oraz firmę Smartlink.

Miejsce:

Teren Starego Miasta, Błonie pod Zamkiem, Lublin

Organizatorzy Jarmarku Jagiellońskiego 2009:

Warsztaty Kultury - Filia Centrum Kultury w Lublinie
ul. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
tel. 081 533 08 18

Letnią Szkołę Ceramiki Ludowej zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.

Pełny program Jarmarku w Panoramie Kultur oraz na oficjalnej stronie - www.jarmarkjagiellonski.pl

UPDATE: 29 października 2009 roku w serwisie społecznościowym Facebook pojawiła się grupa poświęcona Jarmarkowi Jagiellońskiemu. Serdecznie polecamy!

22:43, panoramakultur , Lublin
Link Komentarze (1) »
środa, 29 lipca 2009

Taka kampania odbyła się kilka lat temu, wywołując naturalnie cały szereg negatywnych reakcji ze strony Greków. Ale Macedonia to oczywiście Macedonia, a nie żaden F.Y.R.O.M. Każdy ma prawo nazywać się tak, jak chce.

środa, 24 czerwca 2009

Ukraińska kapela Vopli Vidopliasova podczas festiwalu СыРОК w 1988 r.

Tak, wiemy, że to sie robi nudne, i obiecujemy, że w najbliższym czasie nie będzie kolejnych klipów VV. Poszukamy innych fajnych wykonawców :)

21:54, panoramakultur , Muzyka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 czerwca 2009

Jakiś czas temu szukając do Panoramy fotki na Flickrze trafiłem na takie zdjęcie. Jego autorem jest BubakB. Niby nic, a jednak robi wrażenie.

Ikarus 280.08 NR-441BE

Piękne, prawda? Ten Ikarus jest ze Słowacji, konkretnie chyba nawet z Bratysławy. Więcej fotek słowackich Ikarusów (i nie tylko) BubakaB możecie znaleźć w jego galerii.

piątek, 12 czerwca 2009

facebook-bialorus Jak wynika z aktualnych informacji na grupie "Yes to Belarussian version of Facebook", zespół 75 tłumaczy-ochotników ukończył juz prace nad 2/3 całej zlokalizowanej białoruskiej wersji językowej serwisu społecznościowego Facebook. To dobra wiadomość, która świadczy o tym, że Białorusini są otwarci na świat i nowoczesność i nie chcą się kisić razem z Łukaszenką w zacofaniu i izolacji od Europy. Jeśli Białoruś kiedyś w końcu stanie sie krajem w pełni demokratycznym, to niewątpliwie Internet odegra w tym procesie istotną rolę.

Mogłoby sie wydawać, że sieć społecznościowa rozpowszechniona na taką skalę jak Facebook jest już dostępna we wszystkich głównych językach świata (według samego Facebooka jest już 57 wersji językowych). A tymczasem, jak mi niedawno uświadomiła koleżanka z Ukrainy, wciąż nie ma np. wersji w języku ukraińskim, którym posługuje się kilkadziesiąt milionów ludzi na świecie. Ukraińcy są skazani na korzystanie z rosyjskojęzycznej wersji portalu, co niekoniecznie jest przez nich przyjmowane z entuzjazem.

piątek, 05 czerwca 2009

UPDATE: Zapraszamy do głosowania na "Tango" na Trójkowej Liście Przebojów!

 


Być może widzieliście juz znakomite wideo do znakomitej piosenki polsko-ukraińskiej grupy DAGADANA. Pokazywaliśmy je już w różnych miejscach, nie było go jeszcze tylko na tym blogu. Naprawdę warto; reżyserem klipu jest znany ukraiński artysta Anatolij Ławryniszyn.

 

 

Oprócz klipu mamy też tekst, który podesłała nam dzisiaj Dagmara Gregorowicz z DAGDADANY. Oto on:

Tango.
autor tekstu: Dagmara Gregorowicz

A teraz kiedy śpisz idę w tan
A teraz kiedy śpisz idę w tango
A teraz kiedy śpisz idę w tan
A teraz kiedy śpisz idę w tango

Daj dada daj daj da du daj
Daj da da daj daj daj

A teraz kiedy śpisz idę w tan
A teraz kiedy śpisz idę w tango
A teraz kiedy śpisz idę w tan
A teraz kiedy śpisz idę w tango

Daj da ba daj daj da du daj
Daj da da daj daj daj

Idę daleko daleko przed siebie
Czekając co los nam da
Idę daleko i nie wiem
Czy cokolwiek nam da
W tym śnie boisz się
Że gdy się zbudzisz
Zostaniesz już tylko sam

W tym śnie boisz się
Że gdy się zbudzisz
Zostaniesz już tylko sam

Choć jesteśmy od siebie setki kilometrów
W końcu się dogonimy
Choć jesteśmy od siebie setki kilometrów
W końcu się dogonimy

Daj dudi daj gaj dadu daj
Daj duda daj daj daj

A teraz kiedy śpisz chodźmy w tan
A teraz kiedy śpisz chodźmy w tango
A teraz kiedy śpisz chodźmy w tan
A teraz kiedy śnisz chodźmy w tango

Chodźmy w tan
Chodźmy w tango
Chodźmy grać

Jeśli chcielibyście zobaczyć DAGADANĘ na żywo, polecamy wizytę na stronie zespołu www.myspace.com/dagadana - tam znajdziecie aktualne terminy ich występów i więcej do posłuchania. 4 lipca o 19:30 DAGADANĘ będzie można zobaczyć live na scenie Alter Art na Heineken Open'er Festival.

wtorek, 26 maja 2009

 

Wielokulturowy Lublin 2009

 WIELOKULTUROWY LUBLIN 2009

27 - 31 maja 2009


Historia Lublina i regionu lubelskiego jest pisana przeplatającymi się losami wielu narodów i wielu wyznań. Było i nadal jest to bogactwo, o którym nie wolno nam zapominać. Okazją do zaprezentowania kultur mniejszość narodowych i wyznaniowych jest projekt „Wielokulturowy Lublin 2009”.

Idea „Wielokulturowego Lublina” czyli promowanie tolerancji i budowanie międzykulturowego dialogu poprzez działania edukacyjne i artystyczne, zrodziła się w Dziale Edukacji Kulturalnej Centrum Kultury w Lublinie. Stała się ona inspiracją do zaproszenia przedstawicieli społeczności różnego pochodzenia i wyznających różne religie, do stworzenia wspólnego wydarzenia kulturalnego. W tym roku odbywa się druga jego edycja, o bogatym, pięciodniowym programie. Znajdą się w nim spotkania z literatami i historykami, spektakle teatralne, pokazy taneczne. Zainteresowani sztukami plastycznymi będą mogli obejrzeć szereg wystaw, melomani – wysłuchać koncertów muzycznych. Osoby aktywne zaprosimy do uczestnictwa w warsztatach artystycznych. Dzieci zapoznają się z kulturą mniejszości poprzez wysłuchanie baśni i bajek z różnych stron świata.

Ten wyjątkowy projekt koresponduje z udziałem Lublina w programie Rady Europy i Komisji Europejskiej pod nazwą „Miasta Międzykulturowe”. Wpisuje się również w starania Miasta Lublin o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016, którego otrzymanie byłoby ogromną szansą dla promocji i rozwoju całego regionu.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Koordynator: Dział Edukacji Kulturalnej Centrum Kultury w Lublinie

Szczegółowy program w Panoramie Kultur i na stronie Centrum Kultury w Lublinie

12:44, panoramakultur , Lublin
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 maja 2009

Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej

Szukając informacji o nowym numerze czasopisma "Ukraina Moderna" trafiliśmy na stronę Centrum historii miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie. Centrum jest wydawcą "Ukraina Moderna". Cele Centrum wyliczone na stronie (w pięciu wersjach językowych, w tym także polskiej) przedstawiają się następująco:

Poszczególne cele Centrum przedstawione są w Statucie Fundacji, zatwierdzonym 9 listopada 2005 roku:

 • Inicjowanie badań w sferze historii miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej poprzez finansowanie instytucji naukowo-badawczej.
 • Kształtowanie urbanistyki jako gałęzi badań interdyscyplinarnych we Lwowie i Europie Środkowo-Wschodniej poprzez współpracę międzynarodową z innymi instytucjami naukowymi.
 • Wspieranie badań historii Lwowa jako centrum wielokulturowej spuścizny poprzez współpracę z istniejącymi instytucjami naukowymi.
 • Włączenie się do współczesnego życia kulturalnego Lwowa poprzez organizację i wspieranie wydarzeń społecznych.
 • Wspieranie wewnętrznego i zewnętrznego przekonania o przynależności Ukrainy do Europy poprzez badania naukowe i międzynarodową wymianę kulturalną, wspieranie perspektywy członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.
 • Popularyzacja w społeczeństwie wiedzy o złożoności historii Lwowa poprzez zbieranie i katalogowanie informacji i dokumentacji, która pomoże w ochronie i zachowaniu istotnej części europejskiego Dziedzictwa.

www.lvivcenter.org/pl/

19:27, panoramakultur
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 maja 2009

Z nowości na naszej grupie Flickrowej - globalno-lokalny mariaż flag w Bratysławie:)

flagi-mcdonalds-słowacja

autor: khoogheem

środa, 13 maja 2009

Pierwsza z nich to wynik swego rodzaju eksperymentu i zabawy z serwisem Netvibes: www.netvibes.com/panoramakultur. Zebraliśmy feedy ze wszystkich stron i serwisów panoramowych i okazało się, że jest tego całkiem sporo. Ta strona na pewno pomoże ogarnąć wszystkie nowości; na razie są na niej jedynie feedy ze stron Panoramy, w przyszłości powstanie jeszcze pewnie zakładka z blogami środkowoeuropejskimi z naszego katalogu.

Rzecz druga: dawno temu mieliśmy w planach stworzenie witryny poświęconej Unii Lubelskiej. Mieliśmy nawet zarejestrowane domeny, pod którymi ta strona miałaby działać. Nie udało się. No to zrobiliśmy taką stronę w wersji mikro. Na Facebooku. A żeby było łatwo trafić, założyliśmy dla niej alias: www.pk.org.pl/1569. Jeśli ktoś ma ochotę i czuje,ze Unia Lubelska była waznym wydarzeniem w historii Polski i Europy Środkowej, to serdecznie zapraszamy:)

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Zapraszamy
Ciekawe
Forum
Lublin
Nasi przyjaciele
Polecamy

Kastusiowy Pamiętnik - e-book do pobrania
Pobierz e-book i poznaj historie młodych ludzi takich, jak ty, którzy chcieli żyć inaczej w ostatniej dyktaturze Europy!

Miro Video Player


www.flickr.com
zdjęcia z grupy panoramakultur Więcej w kolekcji grupy panoramakultur

Follow PanoramaKultur on Twitter

Skopiuj CSS