Blog redakcyjny czyli Panorama Kultur po godzinach
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Lublin | Muzyka | Różne
RSS
wtorek, 01 listopada 2005

PIEŚNI BAGIEN

żywa tradycja, stare pieśni, zapomniane cmentarze

 5.11.2005 (sobota) godz 18.00

Sala Nowa Centrum Kultury (Lublin, ul. Peowiaków 10)

wstęp wolny

Zapraszamy na kolejne spotkanie z żywą kulturą tradycyjną Polesia. Koncert jest jedną z niewielu okazji do usłyszenia na żywo archaicznych brzmień ukraińskiego śpiewu w oryginalnych wykonaniach wiejskich śpiewaczek. 

wystąpią:


Zespół śpiewaczy ze wsi Stari Koni (Polesie, Ukraina)

Seluky (Lublin/Ukraina)

uczestnicy warsztatów “Pieśni bagien”

po koncercie: zabawa taneczna- Kapela z Milanówka (Milanówek/Warszawa)

W programie prezentacja projektu “Cmentarze pogranicza”, fotografii i filmów. 

CMENTARZE POGRANICZA

Porośnięte krzewami, zdewastowane, zapomniane nekropolie  prawosławne, greckokatolickie, ewangelickie, żydowskie są często jedynymi śladami po dawnych mieszkańcach wielu wiosek wschodniej Lubelszczyzny. Te wyjątkowe miejsca o wysokiej często wartości artystycznej wymagają szybkiego ratunku. Dlatego właśnie w kilka dni po Zaduszkach zdecydowaliśmy się pokazać ich ginące piękno, oraz opowiedzieć o swojej i innych środowisk pracy na rzecz ratowania zapomnianych cmentarzy. Tradycyjne pieśni pochodzące z tej samej ginącej kultury wydają się do tego najlepsza oprawą.

ZESPÓŁ ZE STARYCH KONI

Wieś Stari Koni leży na Polesiu Rówieńskim (Ukraina) w pobliżu granicy z Białorusią. Jest to jeden z najciekawszych i najbardziej archaicznych  kulturowo regionów w Europie, gdzie do dziś żywe są sięgające głębokich pokładów kultury obrzędy i tradycje muzyczne.

Członkinie zespołu, urodzone w latach 20 i 30, należą do wybitniejszych wiejskich śpiewaczek z tego regionu. Śpiewają razem juz ponad 30 lat. Ich styl wyróżnia szczególna dbałość o zachowanie dawnych solowych i grupowych  manier wykonawczych oraz oryginalny śpiew Dominiki Chekun- liderki zespołu. Skład: Dominika Chekun, Nadija Chekun, Nadija Petrovets i Antonina Kovtunovych.

SELUKY

Męski zespół śpiewaczy założony przez studiujących w Lublinie doktorantów z Ukrainy.

Na repertuar „Seluków” (nazwa w jęz. ukraińskim oznacza “wieśniacy”) składają się tradycyjne pieśni ukraińskie przeważnie z Polesia i Połtawszczyzny, w dużej mierze jest on odzwierciedleniem repertuaru znanego kijowskiego zespołu „Drewo”, z którym od lat związany jest jeden z członków zespołu „Seluky”, jego nieformalny kierownik- Roman Jenenko.

KAPELA Z MILANÓWKA
Związani ze środowiskiem warszawskiego Domu Tańca pojawiają się i grają często na zabawach, na warsztatach tanecznych, weselach.
Na repertuar Kapeli składa się wiejska muzyka taneczna XX wieku: przede wszystkim oberki i polki z Polski centralnej, głównie z rejonu Przysuchy (radomskie) oraz muzyka z okolic Maciejowic Kościuszkowskich (siedleckie).
Nie uczymy się z nut i opisów. Muzykę przekazali nam najstarsi żyjący jeszcze na wsi muzykanci. Podpatrujemy nie tylko repertuar, lecz głównie ozdobniki, maniery, tempa i inne mniej uchwytne szczegóły. Korzystamy również z nagrań współczesnych i powojennych.
Zespół otrzymał wyróżnienie (1999) i Nagrodę Prezydenta Warszawy (2004) na Festiwalu Nowa Tradycja.


Zespół zagra do tańca w składzie instrumentalnym: skrzypce, harmonia pedałowa, bębenek. 


WARSZTATY “PIEŚNI BAGIEN”
Pokaz pracy pochodzących z całej Polski i Ukrainy uczestników warsztatów  jakie odbyły się od koniec sierpnia w Woli Uhruskiej. Pod kierunkiem Ewy Grochowskiej z Lublina i Romana Jenenki z Kijowa uczyli się technik śpiewu i pieśni z ukraińskiego Polesia oraz Lubelszczyzny. Poznawali tradycje i obrzędy, w szczególności te, związane z rolą cmentarza. Pracowali także przy dokumentacji oraz renowacji zaniedbanych nekropolii prawosławnych w Lasach Sobiborskich.

organizator:
TOWARZYSTWO DLA NATURY I CZŁOWIEKA
ul. Głęboka 8a 20-612 Lublin, tel/fax 81/743-71-04 e-mail oikos@eko.lublin.pl,    www.ekolublin.pl

Koncert odbywa się dzięki wsparciu Unii Europejskiej oraz Samorządu Województwa Lubelskiego.

02:05, panoramakultur
Link Dodaj komentarz »
piątek, 28 października 2005

Festiwal Czeskich Komedii "Czeski Film"

Wybór nieodparcie śmiesznych, fabularnych i animowanych komedii czeskich można będzie zobaczyć już w listopadzie w Józefowie. To propozycja dla wszystkich, którzy poszukują w kinie oryginalnych fabuł, wartkiej akcji i absurdalnego poczucia humoru. Celem Festiwalu jest zapoznanie szczególnie młodszego pokolenia widzów ze światem czeskich i czechosłowackich komedii, na których wychowały się miliony Polaków.

Paradoksalnie, dzisiaj, kiedy istnieje wolny rynek i dostęp do dóbr kultury, kinematografia czeska jest właściwie niedostępna. Z rocznej produkcji (20-25 filmów) dociera do nas zaledwie kilka, w skromnej ilości kopii. Z filmami starszymi jest jeszcze gorzej. Sytuację ratują niektóre stacje telewizje (Europa Europa, TVP Kultura), lecz dostęp do czeskich filmów należy uznać za reglamentowany.


Z tym większą przyjemnością zapraszamy na Festiwal Czeskich Komedii, którego pierwsza edycja odbędzie się w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury oraz auli gimnazjum w Józefowie pod Warszawą. Na festiwalu zobaczymy komedie, uznane przez Czechów za kultowe. Wiele z nich prezentowane jest w Polsce na dużym ekranie po raz pierwszy. Na oficjalne otwarcie festiwalu zobaczymy Z tobą cieszy mnie świat w reż. Marii Polednakowej. Pełna wartkiej akcji komedia opowiada o trzech ojcach, którzy wraz z czeredą swoich pociech, wbrew stanowisku mam tychże, wybiera się na zimowe ferie w góry. Wkrótce okazuje się, że ojcowie są znacznie mniej dojrzali od swych latorośli.


Bezwzględnie można polecić surrealistyczne, zwariowane i zaskakujące filmy Václava Vorlíčka, twórcy znanego u nas serialu Arabella. W komedii sci-fi Jak utopić doktora Mraczka widz, przyzwyczajony do powtarzalności hollywoodzkich schematów, doceni z pewnością świeży pomysł, oryginalne efekty specjalne i mistrzowską grę czeskich aktorów z Libušą Šafránkovą na czele, która gra wodnicę mającą za zadanie utopić młodego prawnika. Zamiast unicestwić wroga zakochuje się w nim. Drugim filmem Vorlíčka będzie A może szpinak.

Pełny absurdalnego poczucia humoru jest także obraz Jutro rano wstanę i oparzę się herbatą. Bohater przy pomocy wehikułu czasu podróżuje do okresu II wojny światowej, by nie dopuścić do dostarczenia Hitlerowi bomby atomowej.


Konwencją sci-fi bawi się także Oldřich Lipský w filmie Adela jeszcze nie jadła kolacji.

Organizatorzy nie zapomnieli także o filmach animowanych. Pokazane zostaną zarówno krótkometrażowe (obszerne prezentacje seriali Krecik i Opowieści z mchu i paproci), jak i długometrażowe animacje (Mała czarownica).


Ponad 12 filmów, polski lektor (na żywo listy dialogowe odczyta pan Tomasz Knapik) i wstęp wolny na wszystkie pokazy. Festiwalowi towarzyszą imprezy: spotkanie z przedsiębiorcami dotyczące możliwości kooperacji z podmiotami czeskimi, koncert muzyki czeskiej, spektakle grup dziecięcych (w tym zespołu Rubikon prowadzanego przez czeską artystkę, Annę Vranovą), wystawa rysunków satyrycznych artystów czeskich i słowackich.


Organizatorami Festiwalu są Starostwo Powiatowe w Otwocku, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, Fundacja Animacja. Partnerami: Bank BPH, Czeskie Centrum, Filmoteka Narodowa, Europa Europa, S.D.T. Film, Ekopak. Patronat medialny objęły: Tygodnik Regionalny, Magazyn Cinema, Magazyn Integracja Europejska.

4-7.11.2005, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie


Więcej na:

www.animacja.org

www.powiat-otwocki.pl

00:56, panoramakultur
Link Komentarze (5) »
wtorek, 18 października 2005

Serdecznie witamy

naszych pierwszych gości na stronach bloga redakcyjnego serwisu Panorama Kultur - Europa Mniej Znana :)

13:22, panoramakultur
Link Dodaj komentarz »
1 ... 11 , 12 , 13 , 14
 
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Zapraszamy
Ciekawe
Forum
Lublin
Nasi przyjaciele
Polecamy

Kastusiowy Pamiętnik - e-book do pobrania
Pobierz e-book i poznaj historie młodych ludzi takich, jak ty, którzy chcieli żyć inaczej w ostatniej dyktaturze Europy!

Miro Video Player


www.flickr.com
zdjęcia z grupy panoramakultur Więcej w kolekcji grupy panoramakultur

Follow PanoramaKultur on Twitter

Skopiuj CSS